Praca na stanowisku kierownika informatyki to cel wielu osób, które wiążą swoją karierę z branżą IT.
Kiedy już jednak uda im się go osiągnąć, muszą odpowiedzieć sobie na dość istotne pytanie: czy lepiej jest założyć swoją działalność, czy pracować na postawie umowy z pracodawcą. Zagadnienie to być może nie spędza snu z powiek, ale decyzja w tym zakresie może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o wynagrodzenie kierownika. Która wersja jest więc lepsza?
Założenie swojej działalności jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wiele firm traktuje osobę prowadzącą taką działalność jako lepszego kandydata. Część z nich zachęca nawet aktualnych pracowników, aby pomyśleli nad przejściem na rozliczenie B2B. Taka forma rozliczenia jest znacznie wygodniejsza dla pracodawcy, gdyż pozwala przerzucić wiele kosztów na pracownika. Co więcej, pracownik nie jest objęty ochroną wynikającą z kodeksu pracy, a co za tym idzie, nie jest uprzywilejowany w sytuacji, w której dochodzi do sporów.
Umowa z pracodawcą może się więc wydawać lepszym rozwiązaniem. Zwykle na wyższych stanowiskach podpisuje się kontrakty menadżerskie. Nie są one aż tak ograniczające, jak typowe umowy o pracę, ale zwykle bardziej chronią pracownika, niż własna działalność. Zdecydowanie jednak dają mniejszą elastyczność, jeśli chodzi o zakres praw oraz obowiązków niż typowa działalność gospodarcza.